Waffle House Double Waffle Price & Calories in 2024

Double Waffle

Price: US$6.10Calories: 820

Have you ever found yourself fascinated by the idea of indulging in a delicious treat that allows you to customize it with a variety of delectable toppings, making each bite uniquely yours? Look no further than Waffle House double waffles because they’re the perfect choice for you due to the very low cost of $6.10 with a healthy pack of 820 calories. Moreover, you can personalize its taste and can add some more calories by choosing from various toppings. The name, price, and calories of those toppings are mentioned below:

Toppings Price Calories 
Pecans+US$0.60150
Peanut Butter Chips +US$0.40150 calories
Blueberry Nougat+US$0.40825

Waffle House Double Waffle Nutritional Information

Examining the caloric breakdown of a menu before consumption is crucial; thus, it’s imperative to review the calorie chart of the Double Waffle provided by Waffle House:

Calories 820ValuePercentage
Total Fat25.4g33%
Saturated Fat5.2g26%
Trans Fat0 g
Cholesterol37 mg12%
Sodium1915m83%
Total Carbohydrate129g47%
Dietary Fiber6.6g24%
Sugars12g
Protein19g

Calories Burn Time

The general estimation of time needed to consume 820 calories according to different activities is given below:

  • Brisk walking: Approximately 90 minutes
  • Jogging: Around 67.5 minutes
  • Biking: Roughly 67.5 minutes
  • Swimming: About 75 minutes
  • Dancing: Approximately 75 minutes
  • Jumping rope: Around 41.1 minutes
  • Rowing: About 67.5 minutes
  • Elliptical training: Roughly 75 minutes
  • Hiking: Approximately 75 minutes
  • Strength training: Around 90 minutes

You must keep in mind that these estimations provide an overview of the time investment required for various physical activities to counterbalance the calorie intake. Actual calorie consumption may vary based on individual factors such as age group, gender group, and metabolic rate due to variance in activities.

Breakdown of 820 Calories

  • Fat: 28%
  • Protein: 9%
  • Carbohydrates: 63%
Breakdown of 820 Calories
Breakdown of 820 Calories

Waffle House Double Waffle Recipe

You can try the recipe for waffle house double waffles at home effortlessly. The process for making these waffles is the same as we’ve discussed in pecan waffles, but the difference is just in ingredients because we’ll not use pecans in them, and to make them double, the number of other ingredients will increase.

Ingredients

  • 2 cups all-purpose flour
  • 1 tablespoon baking powder
  • 1/2 teaspoon salt
  • 2 tablespoons sugar
  • 2 large eggs
  • 1 3/4 cups milk
  • 1/2 cup vegetable oil
  • You can use non-stick cooking spray or extra oil to grease the waffle iron.

Guidelines For Making Waffles

  • Firstly, pick flour, baking powder, salt, and sugar and perfectly mix them in a large bowl until they turn into a powder.
  • Take another bowl and beat the egg in it then add milk and vegetable oil in the beaten agg, then mix them well.
  • Combine the dry and wet ingredients prepared in the above two steps, and stir them until they combine, but avoid too much mixing; just a few lumps are okay.
  • Heat up the waffle iron beforehand and gently coat it with non-stick cooking spray or apply oil using a brush.
  • Then, pour the batter onto the waffle iron to cover about ⅔ of the surface.
  • Shut the lid and cook until the waffles achieve a golden-brown, crispy texture.
  • To make them double, you need to place the first waffle on a plate and then make a second waffle by repeating the same process and placing it above the first waffle.
  • Then choose your favorite toppings as discussed above and enjoy them.

Final Thought

One of my friends is very fond of waffles so for him we visit waffle house to eat waffles. Once, we were offered a double waffle that was very delicious, and we asked for a recipe for it from the chef. We decided to make it at home, but unfortunately, we were not able to get the taste similar to a waffle house. That’s why I highly recommend visiting the waffle house and trying these waffles. It’s not just because of its taste, but its calorie count that you can’t get from any other restaurant at a very cheap price. Moreover, if you want to make these waffles in your home, you must have a look at the ingredients mentioned above and the instructions, but I suggest visiting a waffle house to fill a new color in your life. 

Also try:

Frequently Asked Questions 

Waffle House offers this waffle at a very reasonable price, and that’s $6.10.

These waffles have a flavorful pack of 820 calories.

It takes almost 90 minutes to consume 820 calories while brisk walking.

Similar Posts